Yenidoğan Tarama Laboratuvar Hizmetleri

Yenidoğan Taraması Nedir ve Neden Önemlidir?

Yenidoğan Taraması (NBS), bebeklerin yaşamlarının ilk günlerinde, normal gelişimlerini geciktirebilecek belirli bozukluklar için test edilmesi eylemidir. Bebeklerin taranması, zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabilen bazı bozuklukların, erken tespitini kolaylaştırır. Bebek doğduktan kısa bir süre sonra testler yapılır.

Ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan bebekler sağlıklı görünebilir ve sağlıklı ailelerden gelebilir. Sağlıklı görünüm ve klinik semptomların olmaması, semptomlar ortaya çıkana kadar tanıda gecikmeye neden olabilir.

Yenidoğan taraması, bu ciddi tıbbi durumların doğumdan kısa bir süre sonra ve herhangi bir ciddi hasar oluşmadan önce tespit edilmesini sağlar. Erken teşhis ve tedavi, olası geri dönüşü olmayan zararları önler. Doğumdan hemen sonra rahatsızlığı tespit edilen bebekler, özel tedaviler ve / veya diyet değişiklikleri sayesinde uzun ve sağlıklı yaşamlar sürdürebilmektedirler. Yenidoğan taramasının diğer bir önemi, etkilenen bir bebeğin ailesinde hastalık taşıyıcı durumunun saptanmasıdır. Taşıyıcı durumunun ortaya çıkarılması, sağlık çalışanlarının diğer kardeşlerin sağlığını izlemesine yardımcı olur. Faydaları: Daha pahalı tıbbi tedaviden tasarruf, Özel eğitimden tasarruf, Bozuklukların erken tespiti, erken tedaviye izin verir ve ciddi geri dönüşü olmayan komplikasyonları önleyebilir.

Biz ne yapıyoruz? Bome Trivitron, yenidoğan tarama hizmetlerinin sağlanmasında öncü olmuştur. Uzmanlığımızın bir göstergesi olarak, Bome Trivitron, 2008'den beri Türkiye Ulusal Tarama Programı için yenidoğan tarama testlerini yürütmektedir. Şirketimiz Ulusal Yenidoğan Tarama Laboratuvarı'nı kamu özel ortaklık modeli ile işletmektedir. Bome Trivitron, 12 yılı aşkın bir süredir, 18 milyondan fazla bebeği taramış ve 70 milyondan fazla yenidoğan tarama testini başarıyla gerçekleştirmiştir. Yenidoğan tarama hizmetlerini bölgeselden merkezi ölçeğe kadar yürütme konusunda deneyimliyiz.

Çözümlerimiz:

Floresans, fotometrik, moleküler genetik, kromatografik yöntemlere dayalı öncü yenidoğan tarama ve doğrulama testleri

Laboratuvar gereksinimlerine göre esnek tarama çözümleri

Numune toplama, sonuç analizi, numune saklama ve veri yönetimini içeren hizmet deneyimi

Yenidoğan tarama testleri için kalite kontrol malzemeleri üretim ve tedariği
Rutin Laboratuvar
Hizmetleri

Bome Trivitron 1989 yılından günümüze diyagnostik alanında faaliyet göstermektedir. Bu süreçte, Boehringer Mannheim/Roche, Randox, Seac/Radim, Vital Scientific, Gesan, Denka Seiken, Labsystems, KHB gibi çokuluslu IVD firmalarının temsilciliğini üstlenmiştir.

Firmamız Kasım 2017 tarihinden itibaren diagnostik sektörünün önemli oyuncularından Beckman Coulter ile bölgesel iş ortaklığı başlatmış, İç Anadolu bölgesindeki kamu hastaneleri ve özel hastaneler için rutin laboratuvar hizmet alımlarında güvenilir bir hizmet sağlayıcı olmuştur.

Bu kapsamda, firmamız Ankara, Kırşehir ve Karaman İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı 34 Kamu Hastanesinde rutin laboratuvar alımlarında hizmet sağlayıcı olarak üstlendiği sorumluluklarını başarıyla yürütmektedir.

Kromatografi Laboratuvar
Hizmetleri

Bome Trivitron, kromatografi laboratuvarı altyapısı bulunan klinik biyokimya ve metabolizma laboratuvarlarına çok çeşitli klinik parametreler için LC-MS/MS, HPLC ve GC-MS cihazlarına uygun ve kullanıma hazır kromatografi kitleri ve aplikasyon hizmetleri sağlamaktadır.

Buna ek olarak; klinik laboratuvarlara; sonuç karşılığı ve kit karşılığı sözleşmeler ile kromatografi laboratuvarı kurulum hizmeti de sağlamakta olan firmamız, tüm dünyada güvenilirliğini kanıtlamış SHIMADZU markası ile işbirliği yapmaktadır. Talep edilen test paneline göre gerekli olan SHIMADZU marka LC-MS/MS, HPLC ve GC-MS cihazlarının kurulumu yapılarak, laboratuvar personelinin eğitimi, satış sonrası aplikasyon desteği ve servis hizmetleri verilmektedir.

BOME TRIVITRON ve DEREN LABORATUVARI İş Birliği

Deren Laboratuvarı, 2006 yılında Ankara’da kurulmuştur ve bu güne kadar geçen süre içerisinde Ankara içi ve dışı birçok büyük tıp merkezine, dal merkezine, polikliniklere, hastanelere, diyaliz merkezlerine ve muayenehanelere hizmet vermektedir.
Firmamız, Deren Laboratuvarı ile 2019 yılından itibaren kromatografi test hizmetleri alanında iş birliği yapmıştır.
Bu iş birliği kapsamında çalışılan testler ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve numune gönderimi için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://derenlab.com/index.html